Tvoje najväčšie túžby

Objavovanie tajomstva srdca muža

Boj, ktorý máš bojovať.

Dobrodružstvo, ktoré máš žiť.

Kráska, ktorú treba zachrániť.

To sú základné túžby, ktoré horia hlboko v srdci každého muža. Od džungle po parlament, od univerzity po továreň, tieto túžby sú univerzálne a platia pre každého muža. A sú nevyhnutné na to, aby mohol žiť svoj život ako muž; poskytujú mu silu pre jeho život. Pokrivené, nesprávne nasmerované, alebo zabudnuté nezmiznú, zostanú pod povrchom a neskôr sa vynoria ako hnev, závislosť, nutkavé správanie. Ak tieto túžby potláčate, platíte zato vysokú cenu.

Boj, ktorý máš bojovať
Každý chlapec vie, že je stvorený pre boj, túži byť mocným hrdinom. Dajte mu plášť, meč, štít a ožije vo svete rytierov, superhrdinov, guľovačkových vojen… Veď predsa – muž je stvorený na obraz Boha bojovníka: „Pán je bojovník, Pán je jeho meno!“ (Gen 15, 3) Boh sám je bojovník. A my sme stvorení, aby sme boli ako on. A tak každý muž potrebuje boj, ktorý môže bojovať. Aby však muž mohol bojovať o svoj život, manželstvo, deti, sny, integritu, musí najprv získať späť svoje srdce bojovníka.

Dobrodružstvo, ktoré máš žiť
Spýtajte sa mužov na najlepšie momenty ich života – chvíle, keď sa cítili skutočne nažive. Vždy budú rozprávať príbehy o dobrodružstve. Výlet na motorke, splav divokej rieky, noc na otvorenom mori. Srdce muža pomaly umiera, keď je pripútaný k stolu, montážnemu pásu alebo mobilnému telefónu. A to je tiež dôvod, prečo vždy, keď v biblii Boh uchopí muža, vedie ho do dobrodružstva kde ide o veľa. Abrahám, Mojžiš, Dávid; Peter, Matúš, Pavol – všetci sú divokým Božím zámerom vtiahnutí do veľkých dobrodružstiev. Posolstvo kresťanstva nie je pozvánkou stať sa naozaj milým mužom; je to pozvánka do Veľkého príbehu, v ktorom hráte rozhodujúcu úlohu.

Kráska, ktorú treba zachrániť
Ťažko si spomenúť na klasický mužský film, ktorý by nemal scénu „záchrany krásky“ – a následné romantické „ďakujem“! Nič nedokáže upútať našu pozornosť tak ako krásna žena. Opäť platí, že Boh nás takto stvoril. Už na začiatku nášho príbehu bola Eva stvorená z Adamovho boku – a nikto z nás sa z tejto operácie nespamätal. Muži sú prenasledovaní Kráskou. Keď ale ideme za ženou nie preto, aby sme jej ponúkli svoju silu, ale aby sme u nej našli svoje potvrdenie, vzniká v tom zmätok a potom nás čaká istá katastrofa. Naučiť sa bojovať o Krásku je nielen jednou zo základných túžob muža, ale aj jednou z najväčších radostí v jeho živote.